Anasayfa / Sol Terör Örgütleri / Sol Kuruluşlar ve Terör Örgütleri 3 / TKP-B (Birlik-Sosyalist Gençlik Birliği)

TKP-B (Birlik-Sosyalist Gençlik Birliği)

ABD Büyükelçisi Commer’in otomobilinin ODTÜ’de yakılması
ABD Büyükelçisi Commer’in otomobilinin ODTÜ’de yakılması

TKP’nin bir kolu olarak silahlı mücadeleyi savunan TKP-B (Birlik), TKP-SGB (Sosyalist Gençlik Birliği) olarak da isimlendirilir. Türkiye Sosyalist İşçi Partisi mensubu iken, adını ilk kez ABD Büyükelçisi Commer’in otomobilinin ODTÜ’de yakılmasıyla duyuran İbrahim Seven’in kurduğu TKP- Birlik, 1990’lı yıllarda üniversite ve kamu çalışanları arasında taraftar toplamaya çalışsa da başarılı olamamıştır.

Faaliyette bulunduğu dönemde, sempatizanları, Bekaa Vadisindeki kamplarda eğiterek silahlı eylemlerde bulunmak üzere Türkiye’ye gönderen örgütün Genel Sekreteri Taylan Doğan’dı.

Yurt dışında bazı yandaşlarının gücüyle (Yunan ve Suriye Gizli servislerince de destekleniyordu.) faaliyet gösteren TKP-B nin “Katkı”, “Konsey”, “Militan” ve “Hedef’ adlı yayın organları bulunuyordu.

1975 yılında, TSİP’den ayrılan İbrahim Seven tarafından kurulan TKP-Birlik’ in, 1982 yılı Mali Komite Sorumlusu olarak yakalanan “Celal “ kod adlı Kudret Köksal, eski Milli Birlik komitesi üyelerinden tabii Senatör Osman Köksal’ın oğluydu.

Yeniden teşkilatlanmaya giren TKP-B’nin 1989’da yapılan operasyon sonucu birçok militanı yakalanmıştı. Örgüt içerisindeki ayrılıkları gidererek yurt dışındaki liderlerinden Pol-Der’li eski Emniyet
Amiri İmdat Halis, İstanbul Göztepe’de kız kardeşi Sunay Halis’in evinde ele geçirilmişti. Yurtdışına kaçma hazırlığı içinde olduğu sırada yakalanan İmdat Halis, Mehmet Mustafa Kapıkıran ve Rıza Öztürk adlı kişilerin, ANAP Kayseri Milletvekili Emekli Orgeneral Recep Ergun’u öldürmeyi planladıkları ortaya çıkmıştı. 12 Eylül sonrası silahlı faaliyet gösteren örgütlerden TKP-B‘nin Üniversite ve Yüksek okullardaki örgütlenmesini yürüten grup ise “TKP- Sosyalist Gençlik Birliği” adı altında faaliyet göstermişti.

TKP-Birlik üyeleri, 1989 yılının son aylarında yeniden ortaya çıkmış, çeşidi semtlerde bildiri dağıtma ve afiş asma eylemleri gerçekleştirmişti. Yakalanan bu militanlar arasında bulunan İstanbul İl Komitesi sorumlusu ile eşinin Filistin örgütü kamplarında eğitim gördükten sonra İstanbul’a geldikleri belirlenmişti.

Örgüt, 1989 Aralık’ta Atina’da yaptığı kongrede, (Taylan Doğan K) Suat Bozkuş’u Genel Sekreterliğe getirmişti. İbrahim Seven ise, TKP-B’yi pasiflikle suçlayarak DKP’ yi (Devrimci Komünist Partisi) oluşturdu. Ağustos 1992’de Tekirdağ Kumbağ kırsalında yaptığı konferans ile adını TDP olarak değiştirdi ve bu tarihten sonra da PKK ile önemli ölçüde işbirliğine gitti.

Örgütün silahlı eylem birimi olarak faaliyet gösteren SHB (Silahlı Halk Birlikleri), TKP-B ve DKP nin askeri kanadı olarak yapılandırılmıştır. Her iki örgütün askeri kanadı aynı adı kullanmış ve zaman zaman işbirliği yapmıştır.

28 Ocak 1997’de İstanbul Şehremini’ de bir kuyumcunun soyularak sahibinin öldürülmesi üzerine başlatılan operasyon sonucu Beyoğlu’nda 4 Şubat 1997’de  çatışma çıkmış, çatışmada militanlardan Kamuran Özcan öldürülmüştü. Örgütün, diğer birçok sol motifli örgütler gibi günümüzde bir etkinliği bulunmuyor.

Hakkında Editör

Bu Makale İlgilinizi Çekebilir

Bekaa Vadisi Harita

TDP (Türkiye Devrim Partisi)

Türkiye Devrim Partisi’nin kökeni, 1920 yılında Mustafa Suphi tarafından Bakü’de kurulan TKP’ ye dayanmaktadır. TKP’ …